Fotbolls VM 2014 i Brasilien

Fotbolls VM 2014 går just nu av stapeln i Brasilien och hela världen tittar just nu mot detta fotbollstokiga land. Fotbolls VM brukar bjuda på en riktig publikfest och i Brasilien kan vi verkligen inte förvänta oss något annat. Vi har här skrivit ihop en guide kring allt som gäller Fotbolls VM 2014 i Brasilien så att du enkelt hittar all info du kan tänkas behöva.

Spelschema för Fotbolls VM 2014

Här finner ni hela spelschemat för fotbolls VM för att ni snabbt och enkelt ska kunna hitta dagens matcher.

12 juni
Brasilien-Kroatien

13 juni
Mexiko-Kamerun
Spanien-Holland
Chile-Australien

14 juni
Colombia-Grekland
Uruguay-Costa Rica
England-Italien

15 juni
Elfenbenskusten-Japan
Schweiz-Ecuador
Frankrike-Honduras
Argentina-Bosnien-Hercegovina

16 juni
Tyskland-Portugal
Iran-Nigeria
Ghana-USA

17 juni
Belgien-Algeriet
Brasilien-Mexiko
Ryssland-Sydkorea

18 juni
Australien-Holland
Spanien-Chile
Kamerun-Kroatien

19 juni
Colombia-Elfenbenskusten
Uruguay-England
Japan-Grekland

20 juni
Italien-Costa Rica
Schweiz-Frankrike
Honduras-Ecuador

21 juni
Argentina-Iran
Tyskland-Ghana
Nigeria-Bosnien

22 juni
Belgien-Ryssland
Sydkorea-Algeriet
USA-Portugal

23 juni
Holland-Chile
Australien-Spanien
Kroatien-Mexiko
Kamerun-Brasilien

24 juni
Costa Rica-England
Italien-Uruguay
Grekland-Elfenbenskusten
Japan-Colombia

25 juni
Bosnien-Iran
Nigeria-Argentina
Ecuador-Frankrike
Honduras-Schweiz

26 juni
Portugal-Ghana
USA-Tyskland
Algeriet-Rysslan
Sydkorea-Belgien

Slutspelet spelas som följande:

28 Juni
Vinnare Grupp A – Tvåa Grupp B (match 49)
Vinnare Grupp C – Tvåa Grupp D (match 50)

29 Juni
Vinnare Grupp B – Tvåa Grupp A (match 51)
Vinnare Grupp D – Två Grupp C (match 52)

30 juni
Vinnare Grupp E – Tvåa Grupp F (match 53)
Vinnare Grupp G – Tvåa Grupp H (match 54)

1 juli
Vinnare Grupp F – Tvåa Grupp E (match 55)
Vinnare Grupp H – Tvåa Grupp G (match 56)
Kvartsfinaler

4 juli
Vinnare match 53 – Vinnare match 54 (match 58)
Vinnare match 49 – Vinnare match 50 (match 57)

5 juli
Vinnare match 55 – Vinnare match 56 (match 60)
Vinnare match 51 – Vinnare match 52 (match 59)
Semifinaler

8 juli
Vinnare match 57 – vinnare match 58 (match 61)

9 juli
Vinnare match 59 – vinnare match 60 (match 62)

12 juli
Förlorare match 61 – Förlorare match 62
Match om 3:e plats

13 juli
Vinnare match 61 – vinnare match 62
Final

TV-tider Fotbolls VM 2014

Nedan finner ni alla svenska TV-tider och TV-tablåer för Fotbolls VM 2014 i Brasilien.

Datum Tid
12-jun 22.00 Brasilien – Kroatien SAO PAOLO SVT
13-jun 18.00 Mexiko – Kamerun NATAL TV4
13-jun 21.00 Spanien – Holland SALVADOR SVT
13-jun 24.00 Chile – Australien CUIABA TV4
14-jun 18.00 Colombia – Grekland BELO HORIZONTE SVT
14-jun 21.00 Uruguay – Costa Rica FORTALEZA TV4
14-jun 24.00 England – Italien MANAUS TV4
15-jun 03.00 Elfenbenskusten – Japan RECIFE TV4
15-jun 18.00 Schweiz – Ecuador BRASILIA TV4
15-jun 21.00 Frankrike – Honduras PORTO ALEGRE SVT
15-jun 24.00 Argentina – Bosnien RIO DE JANEIRO TV4
16-jun 18.00 Tyskland – Portugal SALVADOR SVT
16-jun 21.00 Iran – Nigeria CURITIBA TV4
16-jun 24.00 Ghana – USA NATA L SVT
17-jun 18.00 Belgien – Algeriet BELO HORIZONTE SVT
17-jun 21.00 Brasilien – Mexiko FORTALEZA TV4
17-jun 24.00 Ryssland – Sydkorea CUIABA SVT
18-jun 18.00 Australien – Holland PORTO ALEGRE SVT
18-jun 21.00 Spanien – Chile RIO DE JANEIRO TV4
18-jun 24.00 Kamerun – Kroatien MANAUS SVT
19-jun 18.00 Colombia – Elfenbenskusten BRASILIA TV4
19-jun 21.00 Uruguay – England SAO PAOLO SVT
19-jun 24.00 Japan – Grekland NATAL TV4
20-jun 18.00 Italien – Costa Rica RECIFE SVT
20-jun 21.00 Schweiz – Frankrike SALVADOR TV4
20-jun 24.00 Honduras – Ecuador CURITIBA SVT
21-jun 18.00 Argentina – Iran BELO HORIZONTE TV4
21-jun 21.00 Tyskland – Ghana FORTALEZA SVT
21-jun 24.00 Nigeria – Bosnien CUIABA TV4
22-jun 18.00 Belgien – Ryssland RIO DE JANEIRO SVT
22-jun 21.00 Sydkorea – Algeriet PORTO ALEGRE TV4
22-jun 24.00 USA – Portugal MANAUS SVT
23-jun 18.00 Holland – Chile SAO PAOLO TV4
23-jun 18.00 Australien – Spanien CURITIBA TV4
23-jun 22.00 Kroatien – Mexiko RECIFE SVT
23-jun 22.00 Kamerun – Brasilien BRASILIA SVT
24-jun 18.00 Costa Rica – England BELO HORIZONTE SVT
24-jun 18.00 Italien – Uruguay NATAL SVT
24-jun 22.00 Grekland – Elfenbenskusten FORTALEZA TV4
24-jun 22.00 Japan – Colombia CUIABA TV4
25-jun 18.00 Bosnien – Iran SALVADOR TV4
25-jun 18.00 Nigeria – Argentina PORTO ALEGRE TV4
25-jun 22.00 Ecuador – Frankrike RIO DE JANEIRO SVT
25-jun 22.00 Honduras – Schweiz MANAUS SVT
26-jun 18.00 Portugal – Ghana BRASILIA SVT
26-jun 18.00 USA – Tyskland RECIFE SVT
26-jun 22.00 Algeriet – Ryssland CURITIBA TV4
26-jun 22.00 Sydkorea – Belgien SAO PAOLO TV4
28-jun 18.00 Åttondel 1, 1A-2B BELO HORIZONTE SVT
28-jun 22.00 Åttondel 2, 1C-2D RIO DE JANEIRO TV4
29-jun 18.00 Åttondel 3, 1B-2A FORTALEZA TV4
29-jun 22.00 Åttondel 4, 1D-2C RECIFE SVT
30-jun 18.00 Åttondel 5, 1E-2F BRASILIA svt
30-jun 22.00 Åttondel 6, 1G-2H PORTO ALEGRE TV4
01-jul 18.00 Åttondel 7, 1F-2E SAO PAOLO TV4
01-jul 22.00 Åttondel 8, 1H-2G SALVADOR svt
04-jul 18.00 Kvart 1, vinnare Å5-Å6 RIO DE JANEIRO SVT
04-jul 22.00 Kvart 2, vinnare Å1-Å2 FORTALEZA TV4
05-jul 18.00 Kvart 3, vinnare Å7-Å8 BRASILIA TV4
05-jul 22.00 Kvart 4, vinnare Å3-Å4 SALVADOR svt
08-jul 22.00 Semi 1, vinnare K2-K1 BELO HORIZONTE TV4
09-jul 22.00 Semi 2, vinnare K4-K3 SAO PAOLO svt
12-jul 22.00 Bronsmatch BRASILIA svt
13-jul 21.00 Final RIO DE JANEIRO TV4

Fotbolls VM 2014 Grupper

Vi har här samlat alla grupperna i Fotbolls VM i Brasilien.

Grupp A
Brasilien, Kroatien, Mexiko, Kamerun.

Grupp B
Spanien, Holland, Chile, Australien.

Grupp C
Colombia, Grekland, Elfenbenskusten, Japan.

Grupp D
Uruguay, Costa Rica, England, Italien.

Grupp E
Schweiz, Ecuador, Frankrike, Honduras.

Grupp F
Argentina, Bosnien och Herzegovina, Iran, Nigeria.

Grupp G
Tyskland, Portugal, Ghana, USA.

Grupp H
Belgien, Algeriet, Ryssland, Sydkorea.

Arenor i Fotbolls VM 2014

Vi har samlat alla arenorna som är aktiva under Fotbolls VM 2014.

Estadio Mineirao – Belo Horizonte

Estadio Nacional – Brasilia

Arena Panatal – Cuiaba

Arena da Baixada – Curitiba

Estadio Castelao – Fortaleza

Arena Amazonia – Manaus

Estadio das Dunas – Natal

Estadio Beira-Rio – Porto Alegre

Arena Pernambuco – Recife

Estadio do Maracana – Rio de Janeiro

Arena Fonte Nova – Salvador

Arena de Sao Paolo – Sao Paolo

Låt oss njuta av ett fantastiskt mästerskap i Brasilien med fantastisk fotboll och många superstjärnor. Fotbolls VM 2014 kommer bjuda på underhållning i världsklass.

Handbolls EM 2012 i Serbien

Idag börjar Handbolls EM 2012 i Serbien och vi på Idrottsevenemang.se kommer självklart följa evenemanget in i minsta detalj. Handbolls EM i Serbien spelas mellan 15 Januari till 29 Januari 2012.

Är ni intresserade av att följa Handbolls EM 2012 får ni ta en titt på vår EM-sajt.

Vill ni även följa detta evenemang och kommande handbollsevenemang även på Facebook kan ni göra det här på Handbollsevenemang.

Junior VM Guld i Ishockey

Det var 31 år sedan det senast hände att Sverige vann junior VM guld i Ishockey. Nu inatt smällde det igen bort i Calgary, Kanada och Sverige tog ett Junior VM guld i hockey efter en final mot Ryssland. Sverige ägde hela matchen men lyckades inte göra något mål under ordinarie matchtid. Det här ledde till en onödigt spännande förlängning där tillslut Mika Zibanejad avgjorde 10.09 in förlängningen.

Grattis till Junior VM guldet från oss på Idrottsevenemang.se

Sportkalender 2012 | Kalender 2012 års idrottsevenemang

Det här är 2012 år sportkalender med de största idrottsevenemangen i en kalender. Kom gärna med tips på vad som ska vara med i idrottskalendern för 2012.

Januari
15-29 januari – Europamästerskapet i handboll för herrar 2012 i Serbien.
29 januari-5 februari – Världsmästerskapet i bandy för herrar 2012 i Kazakstan.

Februari
27 februari-11 mars – Världsmästerskapen i skidskytte 2012 i Ruhpolding, Tyskland.

Mars
1-9 mars – Juniorvärldsmästerskapen i alpin skidsport 2012 i Italien.
1-11 mars – Världsmästerskapen i skidskytte 2012 i Ruhpolding, Tyskland.

April
7-14 april – Världsmästerskapet i ishockey för damer 2012 i USA.

Maj
4-20 maj – Världsmästerskapet i ishockey för herrar spelas i Helsingfors, Finland och Stockholm, Sverige.

Juni
8 juni-1 juli – Europamästerskapet i fotboll i Polen och Ukraina.

Juli
27 juli-12 augusti – Olympiska sommarspelen OS hålls i London.

Augusti
29 augusti-9 september – Paralympiska sommarspelen hålls i London.

December
1-9 december – Världsmästerskapet i innebandy för herrar 2012 i Schweiz.
3-16 december – Europamästerskapet i handboll för damer i Nederländerna.

Sveriges VM-Uppladdning

1/1: Samling i Tyskland. Truppen bantad till 18 eller 19 spelare.
3/1: Landskamp mot Tyskland, Hamburg.
4/1: Landskamp mot Norge, Oslo.
7/1: Fyrnationsturnering i Danmark, match mot Tunisien, Kjellerup.
8/1: Match mot Danmark, Kolding.
9/1: Match mot Brasilien, Skjern.
10/1: Inkvartering i Göteborg.
13/1: VM-premiär mot Chile.
15/1: VM-match mot Slovakien.
17/1: VM-match mot Sydkorea.
18/1: VM-match mot Argentina.
20/1: VM-match mot Polen.
22-30/1: Ev mellanrunda, semi och final, Malmö.

Idrottsevenemang i November

Det börjar närma sig vinter och bland annat har längdskidåkarna världscuppremiär i Gällivare, Sverige.

7 november:
Motor, Formel 1, Abu Dhabi.
11-13 november:
Gymnastik, VM Trampolin, Metz, Frankrike.
13–14 november:
Alpint, VC- damer o herrar, Levi, Finland.
20–21 november:
Skidor, VC-premiär, Gällivare.
26–28 november:
Alpint, VC- damer, Aspen, USA.
26–28 november:
Ridsport, Stockholm Horse Show, Globen, Stockholm.
27–28 november:
Alpint, VC- herrar, Lake Louise, Kanada.

Handbolls VM 2011

Igår blev det helt klart att vi följer Handbolls VM 2011 i Sverige genom handbollsvm.idrottsevemang.se. Vi var igår det första mediet att släppa lottningen till hemma VM.

Sverige fick en väldigt bra grupp och borde kunna få en bra väg genom första och andra gruppspelet.

Tyskland, Frankrike och Spanien hamnade alla i grupp A och det utgör en helt sjuk dödens grupp. För utöver dessa lag är bla Afrikas två bästa lag med i den gruppen.

Följ Handbolls Vm 2011 här ->

Stora idrottsevenemang i Juli

Följer du någon av dessa kommande idrottsevenemang får du gärna blogga om de här hos oss.

8 juli:
Friidrott, Diamond League, Lausanne.

8–11 juli:
Ridsport, Falsterbo horse show, Falsterbo.

10 juli:
Ridsport, Lag-SM i distansritt, Rönningens Rid- och Körklubb.

10–18 juli:
Tennis, Swedish open herrar, Båstad.

10 juli:
Speedway, GP, Cardiff.

11 juli:
Vansbrosimningen.

11 juli:
Friidrott, Diamond League, Gateshead.

11 juli:
Motor, Formel 1, Storbritanien.

14–18 juli:
Simning, SM, Malmö.

15-18 juli:
Goilf, British Open, herrar, St Andrews, Skottland.

16 juli:
Friidrott, Diamond League, Paris.

18-24 juli:
Fotboll, Gothia Cup, Göteborg.

22 juli:
Friidrott, Diamond League, Monaco.

22-25 juli:
Golf, SAS Masters, Bro Slott.

24–30 juli:
Orientering, O-ringen, Örebro.

25 juli:
Motor, Hockenheim, Tyskland.

27 juli–1 augusti:
Friidrott, EM- Barcelona, Spanien.

27–31 juli:
Simhopp, World Masters, Göteborg.

29 juli – 1 augusti:
Ridsport, Lag-SM i dressyr, Ericsberg.

29 juli-1 augusti:
Golf, British Open, damer, Royal Birkdale Golf Club, Southport, England.

29 juli–6 augusti:
Simning, World Masters, Göteborg.

31 juli:
Speedway, Lag-VM final, Vojens, Danmark.