Arkiv för kategori ‘OS information’

Medaljligan i OS 2010 Vancouver

Det här är så medaljligan ser ut just för tillfället inför de sista dagarna.

Plats NOC Totalt
1 Kanada 10 7 4 21
2 Tyskland 9 11 7 27
3 USA 8 13 13 34
4 Norge 8 6 6 20
5 Sydkorea 6 6 2 14
6 Schweiz 6 0 2 8
7 Kina 5 2 4 11
8 Sverige 5 2 2 9
9 Österrike 4 5 6 15
10 Nederländerna 4 1 2 7
11 Ryssland 3 5 7 15
12 Frankrike 2 3 5 10
13 Australien 2 1 0 3
14 Tjeckien 2 0 4 6
15 Vitryssland 1 1 1 3
15 Slovakien 1 1 1 3
17 Storbritannien 1 0 0 1
18 Polen 0 3 1 4
19 Japan 0 2 2 4
20 Slovenien 0 2 1 3
21 Lettland 0 2 0 2
22 Italien 0 1 3 4
23 Finland 0 1 2 3
24 Kroatien 0 1 1 2
25 Estland 0 1 0 1
25 Kazakstan 0 1 0 1

Peter Forsberg blir svensk fanbärare

Det är nu officiellt att Peter Forsberg kommer vara Sveriges fanbärare under OS -invigningen inatt. Det har ju funnits diskussioner och rykten nu i veckor om vem det ska bli och nu är det äntligen klart. Jag anser att det är helt rätt val även om Forsberg inte kommer vara OS stjärna vilket jag inte tror. Han har gjort så mycket för svensk idrott och hockey att han är värd det.

Dags för första OS sändningen

SVT dra nu igång sin första OS-sändning i OS Vancouver 2010. Nu börjar det äntligen.

Det är dags för 700 timmar OS nu!

Fakta:

  • 2 Tv kanaler
  • 8 Webbkanaler

16 medaljer tar Sverige enligt expertprognos

OS arena
Det är den ansedda tidningen Sports Illustrated som har gjort en prognos inför vinterns OS i Vancouver. Det är totalt 258 medaljer som ska delas ut över de 17 dagarna OS håller på. Av dessa medaljer har dessa experter gjort bedömningar vilka de tror tar hem medaljerna i de olika grenarna. Sverige har fått 16 medaljer enligt denna prognos och de är fördelade så här:

Alpint
Anja Pärson, superkombination, guld
Anja Pärson, störtlopp, brons

Skidor
Emil Jönsson, sprint, guld
Sprintstafett, herrar, brons
Marcus Hellner, 30 km, brons
Anna Haag, 30 km, brons
Sprintstafett, damer, guld
Stafett 4×5 km, damer, guld
Charlotte Kalla, 10 km fristil, silver

Skidskytte
Helena Jonsson, 10 km, jaktstart, guld
Helena Jonsson, 15 km, individuellt, guld
Helena Jonsson, 12,5 km, masstart, silver
Anna Carin Olofsson-Zidek, 7,5 km, silver
Anna Carin Olofsson-Zidek, 15 km, silver
Stafett 4×6 km, brons

Freestyle
Jesper Björnlund, puckelpist, brons

Enligt Sports Illustrated kommer medaljligan se ut som följer efter OS:

1. Tyskland – 35 medaljer
2. Kanada – 30 medaljer
3. USA – 27 medaljer
4. Norge – 22 medaljer

6. Sverige – 16 medaljer

Idrottsevenemang följer OS 2010 i Vancouver

Idrottsevenemang.se kommer på denna sajt följa Vinter OS i Vancouver 2010 in i minsta detalj. Vi kommer ju till största delen följa OS med en svensk syn på mästerskapet, men kommer även följa det hetaste internationella tävlingarna.

Följa OS med oss kommer du även kunna göra via Twitter

Tävlingsprogram OS i Vancouver 2010

OS 2010 i Vancouver – Här har ni hela tävlingsprogrammet i svenska tider.

Fredagen 12/2:
19.00-20.00 Backe normal ind kval

Lördagen 13/2:
03.00-06.00 Invigning
18.45-20.30 Backe normal ind final
20.45-22.00 Alpint störtlopp herr (Svensk intresse)
21.00-23.20 Skridsko 5000m herr
22.00-23.10 Skidskytte 7,5 sprint dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey dam Sverige-Schweiz A (Svensk intresse)

Söndagen 14/2:
01.30-02.30 Freestyle puckel kval dam
02.00-04.45 Kortbane 500 dam
02.00-04.30 (14) Ishockey dam
02.00-04.45 Kortbane 3000 stafett dam
02.00-04.30 Kortbane 1500 final herr
02.00-05.35 Rodel herr
04.30-05.30 Freestyle puckel final dam
04.00-06.30 Ceremonier

19.00-19.50 Nord komb backe ind
19.00-20.30 Alpint super komb dam (Svensk intresse)
20.15-21.25 Skidskytte 10 sprint herr (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey dam
22.00-23.50 Skridsko 3000m dam
22.00-23.00 Alpint super komb dam (Svensk intresse)
22.45-23.30 Nord komb 15km ind
22.00-01.50 Rodel herr

Måndagen 15/2:
23.30-00.30 Freestyle puckel kval herr
01.30-04.00 Ishockey dam
01.30-04.55 Konståkning kort par
02.30-03.30 Freestyle puckel final herr
04.00-06.30 Ceremonier

19.00-20.15 Skidor 10km dam (Svensk intresse)
19.30-21.50 Snowboard SBX kval herr (Svensk intresse)
21.30-23.00 Skidor 15km herr (Svensk intresse)
23.00-24.00 Snowboard SBXfinal herr (Svensk intresse)

Tisdagen 16/2:
00.30-03.50 Skridsko 500m herr
23.30-02.00 Ishockey dam
02.00-05.30 Rodel dam
02.00-06.00 Konståkning fria par
04.00-06.30 Ishockey dam Sverige-Slovakien (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling herr (Svensk intresse)
19.00-20.40 Snowboard SBX kval dam
19.00-20.30 Alpint super komb herr (Svensk intresse)
19.30-20.10 Skidskytte 10km jakt dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr (Svensk intresse)
21.15-21.50 Snowboard final dam (Svensk intresse)
21.45-22.25 Skidskytte 12,5 jakt herr (Svensk intresse)
22.00-01.05 Skridsko 500m dam
22.30-23.30 Alpint super komb herr (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling dam (Svensk intresse)
23.30-02.00 Ishockey dam
22.00-01.30 Rodel dam

Onsdagen 17/2:
01.15-05.45 Konståkning korta herr
01.30-04.00 Ishockey herr
04.00-07.00 Curling herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 (17) Ishockey dam
06.00-08.30 (17) Ishockey herr
04.00-06.30 (17) Ceremonier

18.00-21.00 Curling dam (Svensk intresse)
19.15-20.00 Skidor 1,5 sprint kval d+h (Svensk intresse)
20.00-21.45 Alpint störtlopp dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr
21.30-23.00 Skidor 1,5 sprint final d+h (Svensk intresse)
01.00-02.30 Skridsko 1000m herr
22.15-00.45 Snowboard h-p kval herr (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling herr (Svensk intresse)
23.30-02.00 Ishockey dam Kanada-Sverige(Svensk intresse)

Torsdag 18/2:
01.30-04.00 Ishockey herr Tre Kronor-Tyskland(Svensk intresse)
02.00-04.15 Kortbane 5000 stafett kval h
02.00-04.15 Kortbane 500 final dam
02.00-04.15 Kortbane 1000 kval herr
02.00-04.15 Rodel dubbel
02.15-03.15 Snowboard h-p semi herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ishockey dam
04.00-07.00 Curling dam (Svensk intresse)
04.15-05.15 Snowboard h-p final herr (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling herr (Svensk intresse)
19.00-20.40 Skidskytte 15km dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr
22.00-23.30 Skridsko 1000m dam
22.00-23.35 Skidskytte 20km herr (Svensk intresse)
21.45-23.00 Snowboard h-p kval dam (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling dam (Svensk intresse)
23.30-02.00 Ishockey dam

Fredag 19/2:
01.00-05.30 Skeleton dam+herr
01.00-02.00 Snowboard h-p semi dam (Svensk intresse)
01.30-04.00 Ishockey herr
01.45-05.45 Konståkning fria prg herr
03.00-04.00 Snowboard h-p final dam
04.00-06.30 Ishockey dam
04.00-07.00 Curling herr (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling dam (Svensk intresse)
19.00-20.05 Backe stora kval ind
20.30-22.00 Alpint super G herr
21.00-23.30 Ishockey herr Vitryssland-Tre Kronor (Svensk intresse)
22.00-22.50 Skidor jakt 2×7,5 dam (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling herr (Svensk intresse)

Lördag 20/2:
00.45-05.30 Skeleton dam+herr
01.30-04.00 Ishockey herr
02.15-05.35 Konståkning obl isdans
04.00-07.00 Curling dam (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling herr (Svensk intresse)
19.00-20.45 Alpint Super G dam (Svensk intresse)
19.00-20.30 Freestyle hopp kval dam
20.30-22.15 Backe stora final
21.00-23.30 Ishockey herr
01.15-03.00 Skridsko 1500m herr
22.30-00.00 Skidor jakt 2x15km herr (Svensk intresse)

Söndagen 21/2:
2300-02.00 Curling dam
23.30-02.00 Ishockey dam play off
01.30-04.00 Ishockey herr
02.00-04.40 Bob 2-mans
02.45-05.15 Kortbane 1500m final dam
02.45-05.15 Kortbane 1000m final herr
04.00-06.30 Ishockey dam play off
04.00-07.00 Curling herr (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling dam (Svensk intresse)
18.30-19.30 Freestyle skicross kval h (Svensk intresse)
19.00-20.45 Alpint storslalom herr (Svensk intresse)
19.45-20.25 Skidskytte 15km mass herr (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr
21.15-22.30 Freestyle skicross final h (Svensk intresse)
22.00-22.45 Skidskytte 12,5 km masstart dam (Svensk intresse)
00.00-01.35 Skridsko 1500m dam
22.45-24.00 Alpint storslalom herr (Svensk intresse)
22.30-00.45 Bob 2-mans
23.00-02.00 Curling herr

Måndagen 22/2:
01.15-04.45 Konståkning isdans org.
01.30-04.00 Ishockey herr
04.00-07.00 Curling dam (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr Tre Kronor-Finland (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling herr (Svensk intresse)
19.00-20.55 Backe lilla lag
19.45-21.15 Skidor lagsprint kval d+h (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey dam semi 1 (Svensk intresse)
22.00-22.45 Skidor lagsprint final d+h (Svensk intresse)
23.00-01.30 Ishockey dam 7 plats
23.00-02.00 Curling dam (Svensk intresse)

Tisdagen 23/2
01.45-06.00 Konståkning isdans fri
02.00-04.30 Ishockey dam semi 2 (Svensk intresse)
03.00-04.30 Freestyle hopp kval herr
04.00-07.00 Curling herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ishockey dam 5 plats
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling dam
19.30-20.30 Freestyle skicross kval dam (Svensk intresse)
19.00-19.45 Nord komb backe lag
20.00-22.45 Skridsko 10.000m herr
20.30-21.45 Skidskytte 4×6 stafett dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr kval playoff
22.00-23.15 Freestyle skicross final d (Svensk intresse)
22.00-23.15 Nord komb stafett lag

Onsdagen 24/2:
23.00-02.00 Curling herr (Svensk intresse)
01.30-06.00 Konståkning kortprogram d
01.30-04.00 Ishockey herr kval playoff
02.00-04.00 Bob dam
04.00-06.30 Ishockey herr kval playoff
04.00-07.00 Curling dam (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr kval playoff
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling tiebreak d+h (Svensk intresse)
19.00-21.45 Alpint storslalom dam (Svensk intresse)
20.15-22.10 Skidor 4x10km herr (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr kvart 1 (Svensk intresse)
22.00-23.35 Skridsko 5000m dam
22.15-23.30 Alpint storslalom dam (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling tiebreak d+h (Svensk intresse)

Torsdagen 25/2:
01.30-0400 Ishockey herr kvart 2 (Svensk intresse)
02.00-02.45 Kortbane 1000 kval dam
02.00-03.45 Kortbane 3000 stafett dam
02.00-03.45 Kortbane 500m kval herr
02.00-04.00 Bob dam
04.00-07.00 Curling tie-break d+h (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ishockey herr kvart 3 (Svensk intresse)
04.30-05.30 Freestyle hopp final dam
06.00-08.30 Ishockey herr kvart 4 (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling semi dam (Svensk intresse)
19.00-19.50 Nord komb lilla b. sprint
20.00-22.30 Ishockey brons dam
20.00-21.15 Skidor 4x5km dam (Svensk intresse)
22.00-22.35 Nord komb 7,5 km sprint
23.00-02.00 Curling semi herr

Fredagen 26/2:
00.30-03.00 Ishockey final dam (Svensk intresse)
02.00-06.00 Konståkning fria dam
03.00-04.00 Freestyle hopp final herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling brons dam (Svensk intresse)
19.00-20.45 Alpint slalom dam (Svensk intresse)
19.30-20.30 Snowboard PGS kval dam
20.30-21.40 Skidskytte 4×7,5km herr (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey semi 1 herr (Svensk intresse)
21.30-23.20 Skridsko lag kval (Svensk intresse)
22.00-23.30 Snowboard PGS final d
22.00-23.15 Alpint slalom dam (Svensk intresse)
22.00-00.45 Bob 4-man

Lördagen 27/2:

00.00-03.00 Curling final dam (Svensk intresse)
03.00-05.15 Kortbane 1000m final h
03.00-05.15 Kortbane 5000m stafett h
03.00-05.15 Kortbane 500m final h
03.30-06.00 Ishockey semi 2 herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling brons herr (Svensk intresse)
19.00-20.00 Snowboard PGS kval herr
19.00-20.45 Alpint slalom herr (Svensk intresse)
20.45-22.45 Skidor 30km mass dam (Svensk intresse)
21.15-22.45 Snowboard PGS final h
21.30-23.25 Skridsko lag final h+d
22.00-00.25 Bob 4-mans
22.30-23.30 Alpint slalom herr (Svensk intresse)

Söndagen 28/2:

00.00-03.00 Curling final herr (Svensk intresse)
01.30-04.00 Konståkning uppvisning
04.00-06.30 Ishockey brons herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.30-21.15 Skidor 50 km mass herr (Svensk intresse)
21.15-23.45 Ishockey final herr A (Svensk intresse)
02.30-05.00 Avslutning