Tävlingsprogram OS i Vancouver 2010

OS 2010 i Vancouver – Här har ni hela tävlingsprogrammet i svenska tider.

Fredagen 12/2:
19.00-20.00 Backe normal ind kval

Lördagen 13/2:
03.00-06.00 Invigning
18.45-20.30 Backe normal ind final
20.45-22.00 Alpint störtlopp herr (Svensk intresse)
21.00-23.20 Skridsko 5000m herr
22.00-23.10 Skidskytte 7,5 sprint dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey dam Sverige-Schweiz A (Svensk intresse)

Söndagen 14/2:
01.30-02.30 Freestyle puckel kval dam
02.00-04.45 Kortbane 500 dam
02.00-04.30 (14) Ishockey dam
02.00-04.45 Kortbane 3000 stafett dam
02.00-04.30 Kortbane 1500 final herr
02.00-05.35 Rodel herr
04.30-05.30 Freestyle puckel final dam
04.00-06.30 Ceremonier

19.00-19.50 Nord komb backe ind
19.00-20.30 Alpint super komb dam (Svensk intresse)
20.15-21.25 Skidskytte 10 sprint herr (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey dam
22.00-23.50 Skridsko 3000m dam
22.00-23.00 Alpint super komb dam (Svensk intresse)
22.45-23.30 Nord komb 15km ind
22.00-01.50 Rodel herr

Måndagen 15/2:
23.30-00.30 Freestyle puckel kval herr
01.30-04.00 Ishockey dam
01.30-04.55 Konståkning kort par
02.30-03.30 Freestyle puckel final herr
04.00-06.30 Ceremonier

19.00-20.15 Skidor 10km dam (Svensk intresse)
19.30-21.50 Snowboard SBX kval herr (Svensk intresse)
21.30-23.00 Skidor 15km herr (Svensk intresse)
23.00-24.00 Snowboard SBXfinal herr (Svensk intresse)

Tisdagen 16/2:
00.30-03.50 Skridsko 500m herr
23.30-02.00 Ishockey dam
02.00-05.30 Rodel dam
02.00-06.00 Konståkning fria par
04.00-06.30 Ishockey dam Sverige-Slovakien (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling herr (Svensk intresse)
19.00-20.40 Snowboard SBX kval dam
19.00-20.30 Alpint super komb herr (Svensk intresse)
19.30-20.10 Skidskytte 10km jakt dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr (Svensk intresse)
21.15-21.50 Snowboard final dam (Svensk intresse)
21.45-22.25 Skidskytte 12,5 jakt herr (Svensk intresse)
22.00-01.05 Skridsko 500m dam
22.30-23.30 Alpint super komb herr (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling dam (Svensk intresse)
23.30-02.00 Ishockey dam
22.00-01.30 Rodel dam

Onsdagen 17/2:
01.15-05.45 Konståkning korta herr
01.30-04.00 Ishockey herr
04.00-07.00 Curling herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 (17) Ishockey dam
06.00-08.30 (17) Ishockey herr
04.00-06.30 (17) Ceremonier

18.00-21.00 Curling dam (Svensk intresse)
19.15-20.00 Skidor 1,5 sprint kval d+h (Svensk intresse)
20.00-21.45 Alpint störtlopp dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr
21.30-23.00 Skidor 1,5 sprint final d+h (Svensk intresse)
01.00-02.30 Skridsko 1000m herr
22.15-00.45 Snowboard h-p kval herr (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling herr (Svensk intresse)
23.30-02.00 Ishockey dam Kanada-Sverige(Svensk intresse)

Torsdag 18/2:
01.30-04.00 Ishockey herr Tre Kronor-Tyskland(Svensk intresse)
02.00-04.15 Kortbane 5000 stafett kval h
02.00-04.15 Kortbane 500 final dam
02.00-04.15 Kortbane 1000 kval herr
02.00-04.15 Rodel dubbel
02.15-03.15 Snowboard h-p semi herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ishockey dam
04.00-07.00 Curling dam (Svensk intresse)
04.15-05.15 Snowboard h-p final herr (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling herr (Svensk intresse)
19.00-20.40 Skidskytte 15km dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr
22.00-23.30 Skridsko 1000m dam
22.00-23.35 Skidskytte 20km herr (Svensk intresse)
21.45-23.00 Snowboard h-p kval dam (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling dam (Svensk intresse)
23.30-02.00 Ishockey dam

Fredag 19/2:
01.00-05.30 Skeleton dam+herr
01.00-02.00 Snowboard h-p semi dam (Svensk intresse)
01.30-04.00 Ishockey herr
01.45-05.45 Konståkning fria prg herr
03.00-04.00 Snowboard h-p final dam
04.00-06.30 Ishockey dam
04.00-07.00 Curling herr (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling dam (Svensk intresse)
19.00-20.05 Backe stora kval ind
20.30-22.00 Alpint super G herr
21.00-23.30 Ishockey herr Vitryssland-Tre Kronor (Svensk intresse)
22.00-22.50 Skidor jakt 2×7,5 dam (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling herr (Svensk intresse)

Lördag 20/2:
00.45-05.30 Skeleton dam+herr
01.30-04.00 Ishockey herr
02.15-05.35 Konståkning obl isdans
04.00-07.00 Curling dam (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling herr (Svensk intresse)
19.00-20.45 Alpint Super G dam (Svensk intresse)
19.00-20.30 Freestyle hopp kval dam
20.30-22.15 Backe stora final
21.00-23.30 Ishockey herr
01.15-03.00 Skridsko 1500m herr
22.30-00.00 Skidor jakt 2x15km herr (Svensk intresse)

Söndagen 21/2:
2300-02.00 Curling dam
23.30-02.00 Ishockey dam play off
01.30-04.00 Ishockey herr
02.00-04.40 Bob 2-mans
02.45-05.15 Kortbane 1500m final dam
02.45-05.15 Kortbane 1000m final herr
04.00-06.30 Ishockey dam play off
04.00-07.00 Curling herr (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling dam (Svensk intresse)
18.30-19.30 Freestyle skicross kval h (Svensk intresse)
19.00-20.45 Alpint storslalom herr (Svensk intresse)
19.45-20.25 Skidskytte 15km mass herr (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr
21.15-22.30 Freestyle skicross final h (Svensk intresse)
22.00-22.45 Skidskytte 12,5 km masstart dam (Svensk intresse)
00.00-01.35 Skridsko 1500m dam
22.45-24.00 Alpint storslalom herr (Svensk intresse)
22.30-00.45 Bob 2-mans
23.00-02.00 Curling herr

Måndagen 22/2:
01.15-04.45 Konståkning isdans org.
01.30-04.00 Ishockey herr
04.00-07.00 Curling dam (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr Tre Kronor-Finland (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling herr (Svensk intresse)
19.00-20.55 Backe lilla lag
19.45-21.15 Skidor lagsprint kval d+h (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey dam semi 1 (Svensk intresse)
22.00-22.45 Skidor lagsprint final d+h (Svensk intresse)
23.00-01.30 Ishockey dam 7 plats
23.00-02.00 Curling dam (Svensk intresse)

Tisdagen 23/2
01.45-06.00 Konståkning isdans fri
02.00-04.30 Ishockey dam semi 2 (Svensk intresse)
03.00-04.30 Freestyle hopp kval herr
04.00-07.00 Curling herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ishockey dam 5 plats
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling dam
19.30-20.30 Freestyle skicross kval dam (Svensk intresse)
19.00-19.45 Nord komb backe lag
20.00-22.45 Skridsko 10.000m herr
20.30-21.45 Skidskytte 4×6 stafett dam (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr kval playoff
22.00-23.15 Freestyle skicross final d (Svensk intresse)
22.00-23.15 Nord komb stafett lag

Onsdagen 24/2:
23.00-02.00 Curling herr (Svensk intresse)
01.30-06.00 Konståkning kortprogram d
01.30-04.00 Ishockey herr kval playoff
02.00-04.00 Bob dam
04.00-06.30 Ishockey herr kval playoff
04.00-07.00 Curling dam (Svensk intresse)
06.00-08.30 Ishockey herr kval playoff
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling tiebreak d+h (Svensk intresse)
19.00-21.45 Alpint storslalom dam (Svensk intresse)
20.15-22.10 Skidor 4x10km herr (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey herr kvart 1 (Svensk intresse)
22.00-23.35 Skridsko 5000m dam
22.15-23.30 Alpint storslalom dam (Svensk intresse)
23.00-02.00 Curling tiebreak d+h (Svensk intresse)

Torsdagen 25/2:
01.30-0400 Ishockey herr kvart 2 (Svensk intresse)
02.00-02.45 Kortbane 1000 kval dam
02.00-03.45 Kortbane 3000 stafett dam
02.00-03.45 Kortbane 500m kval herr
02.00-04.00 Bob dam
04.00-07.00 Curling tie-break d+h (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ishockey herr kvart 3 (Svensk intresse)
04.30-05.30 Freestyle hopp final dam
06.00-08.30 Ishockey herr kvart 4 (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling semi dam (Svensk intresse)
19.00-19.50 Nord komb lilla b. sprint
20.00-22.30 Ishockey brons dam
20.00-21.15 Skidor 4x5km dam (Svensk intresse)
22.00-22.35 Nord komb 7,5 km sprint
23.00-02.00 Curling semi herr

Fredagen 26/2:
00.30-03.00 Ishockey final dam (Svensk intresse)
02.00-06.00 Konståkning fria dam
03.00-04.00 Freestyle hopp final herr
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling brons dam (Svensk intresse)
19.00-20.45 Alpint slalom dam (Svensk intresse)
19.30-20.30 Snowboard PGS kval dam
20.30-21.40 Skidskytte 4×7,5km herr (Svensk intresse)
21.00-23.30 Ishockey semi 1 herr (Svensk intresse)
21.30-23.20 Skridsko lag kval (Svensk intresse)
22.00-23.30 Snowboard PGS final d
22.00-23.15 Alpint slalom dam (Svensk intresse)
22.00-00.45 Bob 4-man

Lördagen 27/2:

00.00-03.00 Curling final dam (Svensk intresse)
03.00-05.15 Kortbane 1000m final h
03.00-05.15 Kortbane 5000m stafett h
03.00-05.15 Kortbane 500m final h
03.30-06.00 Ishockey semi 2 herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.00-21.00 Curling brons herr (Svensk intresse)
19.00-20.00 Snowboard PGS kval herr
19.00-20.45 Alpint slalom herr (Svensk intresse)
20.45-22.45 Skidor 30km mass dam (Svensk intresse)
21.15-22.45 Snowboard PGS final h
21.30-23.25 Skridsko lag final h+d
22.00-00.25 Bob 4-mans
22.30-23.30 Alpint slalom herr (Svensk intresse)

Söndagen 28/2:

00.00-03.00 Curling final herr (Svensk intresse)
01.30-04.00 Konståkning uppvisning
04.00-06.30 Ishockey brons herr (Svensk intresse)
04.00-06.30 Ceremonier

18.30-21.15 Skidor 50 km mass herr (Svensk intresse)
21.15-23.45 Ishockey final herr A (Svensk intresse)
02.30-05.00 Avslutning

Lämna ett svar